A Paks II. beruházás megkapta az úgynevezett talajszilárdítási engedélyt az Országos Atomenergia Hivataltól.

Külgazdasági és külügyminiszter Szijjártó Péter arról számolt be, hogy a világot sújtó válságok közül az egyik legsúlyosabb az energiaellátásé, néhány hónappal ezelőtt még senki nem gondolta volna, hogy az energiabeszerzésnél nem az ár lesz a kérdés, hanem az, hogy van-e az adott energiahordozóból a nemzetközi piacon. A következő években így azok az országok lehetnek majd biztonságban, amelyek a maguk által elhasznált energia jelentős részét képesek előállítani, tette hozzá.

A miniszter szerint Magyarország azért építi a paksi atomerőművet, hogy 2030-tól a nemzetközi energiapiac mindenfajta bizonytalanságától meg tudjuk szabadítani az országot és hosszú távon fenn tudja tartani a rezsicsökkentés eredményeit.

Kiemelte, hogy a paksi atomerőmű fejlesztéséhez szükséges, péntek este megkapott talajszilárdítási engedély azért fontos, mert az ilyen létesítményeknél kiemelt szempont, hogy ne süllyedjenek meg, ezért az alattuk lévő talajt meg kell erősíteni. Ezt különböző anyagokkal, de alapvetően cementtel végzi, tette hozzá. A résfalazási engedély, amit már megkapott a beruházás és a talajszilárdítási engedély a legfontosabbak a létesítési engedély előfeltételei közül, ezt követően pedig indulhat az építkezés, tette hozzá.

Kép: Albrecht Fietz | Pixabay