Európaszerte a biomasszából előállított villamos energiát zöld, tiszta és fenntartható energiaforrásként ünneplik.

Ennek azonban van egy sokkal sötétebb oldala is, amelynek következményei több ezer kilométerre, az óceánon túlra is kiterjednek.

Délen a legszegényebb közösségek némelyike nemcsak azért küzd, hogy megmentse az értékes erdőket, amelyeket kivágnak, hogy ezt tüzelőanyagként értékesítsék Európában, hanem azért is, hogy megvédjék saját életüket. A pelletgyártó üzemekből ugyanis mérgező füst áramlikl.

Egy az év elején kiadott tanulmány rávilágított a biomassza és a fakibocsátás növekvő szerepére az iparág által kibocsátott PM2,5 néven ismert apró részecskéknek való kitettség által a közösségekre rótt egészségügyi terhekben. Eközben egy 2017-es kutatás megállapította, hogy a fapornak és a monoterpéneknek – a pelletipar egy másik melléktermékének – való kitettség veszélyes a légutakra.

A transzatlanti fapellet-ipar az Európai Unió 2009-es, az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésére tett ígéretéből született, amely az európai országokat a megújuló energiaforrásokra való áttérésre ösztönözte, és a biomasszát a nap- és szélenergiával egyenrangú forrásnak minősítette.

A déliek kihasználták a fa iránti új keresletet, és csaknem egy tucatnyi vállalat nyitott biomasszaüzemet. Az üzemek a keményfákat tömörített fa pelletként dolgozzák fel, amelyet elégetve energiát termelnek. A fa elégetése azonban valójában kevésbé hatékony, mint a szén elégetése, és több szén-dioxidot juttat a légkörbe – nem is beszélve a pellet 4000 mérföldes óceánon keresztüli szállításáról, és arról, hogy ennyi fa eltávolítása milyen pusztítást végez az ökoszisztémában.

Az erdei biomassza villamosenergia-termelés céljából piszkos, pusztító és aláássa közösségeink egészségét” – mondja Sami Yassa, az NRDC vezető tudósa, aki a szervezet éghajlatvédelmi és tiszta energiaprogramját vezeti. “Szennyesebb, mint a fosszilis tüzelőanyagok. Légszennyezést, valamint az asztmás rohamoktól kezdve a rákos megbetegedésekig az egészségkárosodások széles skáláját okozza. A biomasszában lévő mérgező anyagok közül pedig a legveszélyesebb a részecske, amely asztmás rohamokat és szív- és érrendszeri megbetegedéseket vált ki

Egy 2019-es tanulmány komor képet festett az iparágról, megállapítva, hogy a részecskéknek való kitettség összefügg a megnövekedett betegségekkel és halálozással.

Az egészségügyi és éghajlati hatások ellenére az energiavállalatok hatalmas pénzügyi ösztönzőket kapnak, hogy pelletgyártó üzemeket építsenek délen.

Kép: Here and now, unfortunately, ends my journey on Pixabay from Pixabay

Forrás: https://www.climaterealityproject.org/blog/europe-green-energy-stripping-us-communities-green-forests